Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Kalkınma Planı çerçevesinde yeni teşvikler gündemde.

Sayın Başbakan ın bu konuda yapmış olduğu açıklamaya göre fabrikayı devlet kuracak ve yatırımcıya teslim edecek. Yatırımcı üretime başlar başlamaz satış kaygısı yaşamayacak. Devlet yatırımcının ürettiği bu malları 5 yıl alma garantisi veriyor. Yani Doğuda ve Güneydoğu da üretim yapanın ürünü elinde kalmayacak.

Başbakan Yıldırım yapılan incelemelerde, dağın kontrolünde olan belediyeler dağa adam kazandırma merkezleri kurduğunu, teröre destek veren bu belediyeler ve şahıslar için kanunlar çerçevesinde gerekli işlemlerin yapılacağını belirtti.

Bu durumun geçmişte bölge halkı ile devletin arasındaki mesafeyi arttıran ve uzaklaştıran yanlış tutum ve politikalardan kaynaklandığını belirten Yıldırım, vatandaşın devletin sıcaklığını hissettikçe, iş olanaklarının arttığını  gördükçe, vatandaş üzerindeki korkuyu attığını ve terör örgütlerinin vatandaş üzerinde baskı kurma gücünün de gün geçtikçe tükendiğini, halkın umut istediğini hayaller kurmak istediğini ve bunu sağlayacaklarını vaad etti.