Son haftalarda dillendirilen ve geçen hafta yasalaşan yeni yapılandırma hizmetini sakın  kaçırmayın. Uzun bir müddet tekrar yapılandırma olmayacak gibi görünüyor açıklamalara bakılırsa.

Peki bu yeni yapılandırma hangi borçları  kapsıyor ve bu yapılandırmadan kimler istifade edebilir ?

31 Mart 2017 tarihi dikkate alınarak, belirlenen ve vergiler, gümrük vergileri, vergi cezaları, bazı idari para cezaları, sigorta pirimleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz, gecikme cezası gibi feri alacaklar yapılandırma kapsamında olacak.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken çok onu bir konu var. 6736 sayılı kanun ile yapılandırma yapıp da ilk iki taksiti ödemeyenler haziran 2016 öncesi yani 6736 sayılı kanun ile yapılandırdıkları eski borçlarını bu yeni yapılandırma ya alamıyorlar. Bu konuda ek bir düzenleme olmaz ise 6736 sayılı kanun ile yapılandırma yapıp da taksitini ödeyememiş olanlar mağdur olacak.

Yeni yapılandırma ile 31 Mart 2017 tarihine kadar olan borçlar yapılabildiği gibi 6736 sayılı kanun ile yapılandırma yapıp da ilk iki taksitini ödemiş olanlar Haziran 2016 ve Mart 2017 tarihleri arasındaki borçlarını da ayriyeten yapılandırabilecekler. İki dosya ayrı ayrı takip edilecektir. Bu konuda mağduriyet olmaması için takip de dikkatli olmak gerekir.