Kredi Notu Nedir?

Bireylerin finansal kuruşlarla olan geçmişteki kredili işlemlerine dayanılarak çeşitli analizler sonucu oluşturulmuş bireylerin kredibilitesini ölçen referans notuna kredi notu denir. Finansal piyasa aktörleri bireylerin kredi notuna bakarak kredili işlemlere taraf olup olmama konusunda karar vermektedirler.Bu anlamda, kredi notu bankaların müşterilerine kredi verirken referans aldıkları en önemli değişkendir.En basit haliyle kredi notunuz borç yönetimi konusunda ne kadar başarılı olduğunuzu göstermektedir.

Türkiyede kredi bilgileri, Kredi Kayıt Kurumu (KKB) ve Türkiye Bankalar Birliği(TBB) tarafından kayıt altına alınmaktadır.Bireysel banka müşterilerinin kredi notlarını öğrenebilmeleri amacıyla Kredi Kayıt Kurumu tarafından Findeks endeksi oluşturulmuştur. Bu not hesaplanırken bireylerin ödeme alışkanlıklarına dair belirli bileşenlerden yararlanılmaktadır. Hesaplamaya dahil edilen bileşenler ve oranlar aşağıda listelenmiştir.

kredinot

Findeks Kredi Notu Bileşenleri Oran
 

Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları

 

%30

Mevcut Hesap ve Borç Durumu %25
Yeni Kredi Arayışı %20
Kredi Kullanım Yoğunluğu %15
Diğer %10

Kaynak:findex.com

 

Findex endeksi 1 ile 1900 arasında puanlandırılmaktadır. Endekse göre 1 en riskli puan ; 1900 ise en az kredi riskini barındıran puandır. Bu puanlamaya göre puanınz 1’e ne kadar yakınsa, bankalardan kredi alabilmeniz o kadar zor olmaktadır.