Ev sahibi olmak en temel ihtiyaçlardan biridir. Aylık giderlere bakıldığında ev kiraları maasların neredeyse  yarısını kapsıyor.  2019 Kasım ayı itibariyle hükümetin dar gelirli ve asgari ücretle çalışan vatandaş için kira öder gibi en uygun faizle ev almasını sağlayacak olan projenin detayları belli oldu.

 Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dar gelirli ve asgari ücretli vatandaşı ev sahibi yapacak projeyle ilgili şu açıklamalarda bulundu.Bu açıklamaları daha iyi anlaşılabilmesi için maddeler halinde sıralayacak olursak.

  1. Bu projeye asgari ücretli ve dar gelirli vatandaşlar ev sahibi olmak için  başvurulabilir.
  2. Bu proje  20 yıl taksitle (240 ay) ve Türkiye tarihinin en düşük faizle  ve kira öder gibi   dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapmayı hedefliyor.
  3. Dar gelirli ve asgari ücretliyi ev sahibi yapma projesi TOKİ ile birlikte yürütülecek.
  4. Bu projeyle her yıl en az 100 bin vatandaşın ev sahibi olması hedefleniyor.
  5. Peki bu projenin detayları ve başlama tarihi nedir?

Dar gelirli ve asgari ücretli vatandaşı ev sahibi yapma projesinin detayları ,yapılacak şehirler,evlerin planları vb. tüm detaylar Cumhurbaşkanın liderliğinde özel bir toplantı ile kasım ayı bitmeden açıklanacaktır.

Bu projeye başlama tarihi ise 2020 yılı olarak belirlenmiştir.

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için 2020 yılında uygulamaya konulacak bu proje şartlarına bakıldığında  bir çok kişinin ev sahibi olma umutlarını artıyor.Özel bankaların konut kredilerine bakıldığında yüksek faiz oranları ev almayı  ve kredi çekmeyi zorlaştıyor. Bu projeyle uygulanacak en düşük faiz oranı bu projeden faydalacaklar için  büyük avantaj ve kar  sağlıyor.

Dar gelirliye konut imkânı

Dar gelirliye konut imkânı