Dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 salgını insanlığı her yönden etkiliyor. Ekonomik anlamdaki etkisi de maalesef ki olumsuz yönde. Ülkemize baktığımızda birçok kişi şu anda çıkmazda. Piyasalar istenilen canlanmayı ne yazık ki hala yakalayabilmiş değil. Tabii bu konuda devlet ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmaya çalışıyor. Ekonomik anlamda halka destek olmak için bir çok destek paketleri açıklandı.

Devletin bu konuyla yapmış olduğu en çok rağbet duyulan ekonomik desteklerden biri de devlet bankalarının yapmış olduğu kredi desteğidir.
Devlet bankalarının vermiş olduğu  kredinin ismi Temel İhtiyaç Destek Kredisidir.
Dilerseniz bu kredinin tüm detaylarını maddeler halinde sıralayalım:
Temel İhtiyaç Destek Kredisini  sadece 3 devlet bankası veriyor.(Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank)
Bu kredinin şartları şöyle ,
  • 6 ay geri ödeme yok
  • Faiz oranı 0.49
  • 36 ay vadeli
  • En fazla 10.000₺ en az 5 .000₺ kredi çekebilirsiniz.
  • Bu krediye başvurma şartı hane halkının geliri 5 000 tl den az olanlar başvuru yapabilecek.
  • Bu kredi alınırken var  olan kredi kuralları uygulanmayacaktır.krediyi ödeme kontrolü uygulanmayacaktır. Salgın nedeniyle çalışamayan herkes bu krediye başvurabilecek.
  • Bu kredinin verilmesindeki amaç Corona salgınından dolayı insanları temel ihtiyaçları için destek sağlamak.
  • Temel İhtiyaç Destek Kredisine başvuru yapmak için şubeye gitmeye gerek yok.Bankaların web sitelerinden başvuru yapabilir yada cep telefonlardaki mobil uygulamalardan başvurabilirsiniz. Salgın nedeniyle şubeye gitmek istemeyenler bankaların müşteri  hizmetlerini arayarak ta başvuru yapabilir.
Örnek olarak 7.500₺ lik kredi çekildiğinde ilk 6 ay geri ödeme yok geri kalan 30 ay boyunca ayda 282₺ ödeme yapılacaktır.
Siz de Ziraat ,Vakıf Katılım ve Halk bankasının Temel İhtiyaç Desteği Kredisine başvuru yapmak için ilgili bankaların web sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.
Temel İhtiyaç Destek Kredisi 2020

Koronavirüs nedeniyle maddi güçlük çekenler için devlet tarafından temel ihtiyaç destek kredisi