Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ülkemizi de her yönden etkisi altına almış bulunmaktadır. Vaka sayılarının ve ölüm oranlarındaki hızlı artışı nedeniyle ülkemizde 17 günlük tam kapanma kararı alınmıştır. 17 Mayıs 2021 saat 05.00’a kadar devam edecek olan tam kapanma sebebiyle büyük bir çoğunluk ekonomik anlamda olumsuz etkilenecek. Bu olumsuz durumdan etkilenen vatandaşlar için en azından Bayram sürecinde destek olmak için Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı devreye girmiştir. Bu yazımızda Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı ile ilgili akıllınıza takılan soruların cevabını bulabilirsiniz.

Yeni uygulanmaya başlayan Tam Kapanma Sosyal Destek Programına E-devlet üzerinden başvurabilirsiniz. E- devlet sisteminde Pandemi Destek menüsüne girerek gerekli bilgilerin doldurulması gerekmektedir. Daha sonra sisteme girilen bilgileriniz ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıfları tarafından ihtiyaç sahibi haneler tespit ediliyor. Pandemi desteği almak için uygun olan şahıslarının banka hesaplarına 1100 TL olan nakdi destek yatırılıyor.

Banka Hesap numarası olmayanlar ise TC kimlik numaraları ile kendilerine en yakın PTT şubesinden 1100 TL nakdi yardımını alabiliyorlar. Hem banka hesabı olmayan hem de PTT ye gitme imkanı olmayan vatandaşlara ise Pandemi desteği ev adreslerine gelinerek bizzat kendilerine verilebilecek.
Ayrıca 2022 sayılı Kanun kapsamında bulunan yaşlı ve engelli aylıkları da Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı destek ödemeleri ile beraber yapılacaktır.

Son olarak 1100 tl olan Tam Kapanma Sosyal Yardım Desteği’nden faydalanıp faydalanamayacağınızı sorgulamak için E- Devlet Hesabınıza giriş yaparak Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama bölümünden sonuçları öğrenilirler.