Dünyayı etkisi altına alan Korona virüs salgınından dolayı işçi ve işvereni korumak, destek olmak amacıyla maaşın bir kısmının İşsizlik Fonu tarafından ödenmesine Kısa Çalışma Ödeneği denir.

Son günlerde Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili akıllarda pek çok merak edilen soru var. 2021 Mart ayı itibari ile toplamda 1 milyon 139 bin 743 kişiye İşsizlik Fonu tarafından Kısa Çalışma Ödeneği yapılmış bulunmaktadır. 2021 Nisan ayı Kısa Çalışma Gelir Desteği 5 Nisan itibari ile banka hesaplarına yatırılmaya başlanmıştır. IBAN bilgisi olmayan vatandaşlar ise PTT üzerinden ödemelerini rahatlıkla alabilirler. Ayrıca banka yolu ile destek alacakların İşkur’un web adresine girerek işsizlik maaşının hangi hesaba yatmasını istiyorlarsa o hesabın IBAN bilgilerini girmeleri gerekmektedir. Ya da IBAN bilgilerini değiştirmek istiyorlarsa IBAN güncelleme bölümünden gerekli değişiklikleri yapabilirler.
Merak edilen diğer sorulardan biri de Pandemi döneminde işçi ve işverenin faydalandığı işsizlik maaşının süresinin uzatılıp uzatılmayacağıdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca yapılan açıklamada Kısa Çalışma Ödeneğinin 30 Haziran 2021 tarihine kadar devam edeceği bilgisine yer verildi.

Yani son yapılan açıklamalara göre 30 Haziranda işsizlik maaşı ödemeleri sona erecek.