Son günlerde milyonlarca kamu çalışanı ve kamu emeklisinin gözü kulağı Hükümetin 3600 ek  göstergesi ile ilgili yapacağı açıklamalarda. Kamu çalışanları sevindiren  açıklama Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik ten geldi.Çelik yaptığı açıklamada 3600 ek gösterge kararının verildiğini ve yaklaşımlarının pozitif olduğunu  bu konuyla ilgili gerekli çalışmaların sürdüğünü söyledi.

3600 ek gösterge

   Peki  milyonlarca kamu çalışan ve emeklisini ilgilendiren 3600 ek göstergesi nedir ve uygulamaya konulduğunda ne gibi yararlar sağlayacaktır.

 1.Ek gösterge nedir?

  Ek gösterge memurların aylık ödemelerinin ,emekli ikramiye ve maaşlarının belirlenmesinde kullanılan bir unsurdur.Kamu çalışanlarının maaşının ,emekli ikramiyelerin ve maaşların yüksek olması için ek göstergenin de yüksek olması gerekir.

 2.Hükümetin uygulayacağı 3600 ek göstergesinden;öğretmenler,hemşireler,polisler ,idareciler ve din görevlileri faydalanacaktır.

3.Ek gösterge ile hem maaş hem de emekli maaşı ve ikramiyesinde artış olacaktır.

  1. 3600 ek gösterge ile 25 yıl çalışma dönemi olan din görevlisi,hemşire ,idareci,polis ve öğretmenlerin emekli maaşları 653 tl yükselecektir.
  2. 30 yıl çalışma dönemi olan din görevlisi,hemşire,idareci,polis ve öğretmen emekli maaşları 696 tl yükselecektir.

6 .35 yıl çalışma dönemi olan yukarıda belirtilen kamu emeklilerin maaşı 740 tl yükselecektir.

7.Yukarıda belirtilen kamu emeklilerinin 25 yıllık çalışma sonrası alacakları ikramiye 82.345 tl den 103.279 tl ye yükselecektir.

Kamu çalışanları ve kamu emeklilerinin çıkmasını istedikleri 3600 ek gösterge değişikliği acil nakit ihtiyacı olan kamu emeklilerine öncelikle fayda sağlaması bekleniliyor.