Çalışan annelerin iş hayatındaki zorlukları anne olunca hem maddi hem de manevi anlamda daha da artıyor.Devlet kadınların anne olunduğunda da daha rahat çalışması için farklı çalışmalar yürütüyor.Bu projelerden biri de Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) Avrupa Birliği ( AB ) ile birlikte hazırlamış olduğu  Çalışan Anneye Bakıcı Desteği Projesidir.

Peki bu projenin detayları  nelerdir?Daha anlaşılır olması için gerekli şartları maddeler halinde sıralayalım.

1.Bakıcı desteği projesinden faydalanmak için öncelikle TC.vatandaşi olmanız gerekiyor.

2.Çalışan annenin SGK lı olması gerekiyor.

  1. 0-24 ay aralığında çocuğu olan anneleri kapsıyor.Maddi yardım 32 aya kadar devam edecektir.Yalnız başvuru için çocuğun 24 aydan büyük olmaması şartı  vardır.

4.AB destekli Bakıcı Desteği Projesi  ilk olarak İstanbul,Ankara ve İzmir  de uygulanmaya başlayacak.Projenin ilerleyen zamanlarında diğer illerde de uygulanması planlanıyor.

5.Yukarıda belirttiğimiz üç pilot ilde uygulanacak olan projeden şimdilik 3700 anne çalışan faydalanabilecek.

  1. Anne  ve beraber yaşaması gerekiyor.

7.Destekten yararlanmak  için bakıcının Bakıcı Sertifikası  almış olması gerekiyor.Bakıcının 18 yaşından büyük  kadın olması şartı vardır.Peki bu sertifikalar nerden alınması gerekiyor.MEB ,İŞKUR ve MYK(mesleki yeterlilik kurumu) dan alınması gerekiyor.

8.Bakıcının birinci dereceden akraba olmaması gerekiyor.

9.Proje kapsamında kabul edilen bakıcıya tek seferlik 200 Euro yani 1300 tl lik maddi destek sağlanacaktır.

10 . Proje boyunca anneye aylık 1300 tl destek verilecektir. Tabi bakıcının sigortasını yatırması şartı ile.Sigortalar asgari ücret üzerinden yatırılacaktır.

2019 Çalışan Anneye Bakıcı Desteği Projenin ön başvuruları 13 kasım 2019 14.00 itibari ile e-devlet üzerinden yapılacaktır.

Bu proje hakkında daha detaylı bilgi için de SGK ve SGK nın web sayfasından  faydalanabilirsiniz.

200 euro destek

Çalışan annelere bakıcı için destek