Mehmet Bülent DENİZ’in (TBF – Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı) geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama vatandaşlarımızın kredi kartı borçlarını ödeyemediği durumlarda acil nakit ihtiyaçlarını bireysel krediye başvurduklarını belirtti.

Türkiye Bankalar Birliğinin (TBB) açıkladığı Nisan 2016 verilerine göre Bireysel Kredi kartı borç ödemelerinde ki aksaklıklardan kaynaklı yasal takip işlemleri %8 oranında azalma gösterirken Bireysel Kredi ödemelerindeki aksaklıklardan kaynaklı yasal takip işlemleri %10 artmıştır.

Bu durumun en temel sebebi aslında kredi kartı kullanım alışkanlıklarımızda ki hatalardan kaynaklanmaktadır. Kredi kartlarındaki limiti kendi ödeme imkanımıza göre gerçekçi bir yaklaşımla kullanmalı, ödemede zorlanacağımız kesin belli durumlarda her ne şekilde olursa olsun bu limitleri zorlamamalıyız. Aksi halde aynen kar topu misali borçlarımız katlanarak önümüze gelecektir. Hele de yasal takibe girmiş borçlar avukatlık masrafları, faizler vs derken zaten ödemekte zorlandığımız bu borçlar iyice ödemesi imkansız hale gelmektedir.

Bu tür sıkıntıları yaşamamak için verebileceğimiz en önemli tavsiye kredi kartı kullanımımızı ve kart limitlerimizi bütçemize göre planlamak.

Yine de böyle zor bir duruma düşüp de acil nakit ihtiyacı oluşur ise sizi yasal yaptırımlardan kısa süreli de olsa kurtaracak ve kendinize kalıcı bir çözüm bulana kadar zaman kazandıracak önerilerimiz şunlardır :

  • Bireysel kredi kullanımı : Bankalardaki puanınız henüz kredi çekebileceğiniz düzeyde ise sürekli kredi kartı faizi işletmektense tek bir yapılanma ile düzenli ödeyebileceğiniz bireysel kredi ile sorununuzu bir plan dahilinde çözebilirsiniz.
  • Çevrenizde güvenebileceğiniz bir yakınınız elektronik eşya vs bir alışveriş yapacak ve nakit kullanacak ise bu kişi ile anlaşıp nakdi kartınıza aktarıp alışverişi kendi kartınızla maksimum taksit sayısında taksitlendirip borcunuzu ekstra faiz ödemeden taksitlendirmiş olursunuz.
  • Banka şubesine giderek kredi kartınızın borcunu ödemekte zorlandığınızı belirtip uzlaşma yoluna giderek ve bu borcu ödeyeceğinize onları ikna ederek kartınız kapanmadan bir ödeme planı oluşturulabilir.

kredi-kart (2)