Her banka kendisinden kredi alacaklar için merkez bankasındaki ve kendi bankasındaki müşteri puanına/değerine bakarak kredi işlemini gerçekleştirir veya reddeder.

Bu yazımızda kredi çıkmayan veya çıkmayacağını düşünen kişilere bazı yöntem ve tavsiyelerimiz olacak.

Kredi çekmek isteyen bir kişi eğer kredi notunu bilmiyor ise öncelikle kredi notunu öğrenmesini tavsiye ederiz. Kredi notunuzu öğrendiniz ve notunuz eğer çok düşük ise notunuzu düşüren faktörleri iyi incelemek lazım. Öncelikle şunu belirtelim yasal takipte olan bir kredi kartınız veya yine yasal takipte olan bir krediniz (konut, ihtiyaç vs) var ise bu durumu düzeltmeden yeni bir kredi çekmenize olanak yoktur. Öncelikle yasal takipteki dosyanızın olumlu hareketler görmesi gereklidir. Banka iyi niyet göstergesi olan her durumu lehinize puan olarak çevirecektir. Yasal takipte olan kart veya krediniz var ise öncelikle banka ile görüşüp yeniden yapılandırma, taksit düzenleme vs gibi yollara başvurup ödeyebileceğiniz bir plan için durumunuzu anlatın ve bu borcunuzu ödemeye niyetli olduğunuzu hissettirin. Sonraki süreçte ise birkaç düzenli ödeme yaptığınızda hemen bu puanınıza yansıyacaktır. Çünkü puan hesaplaması yapılırken bankalar ödeme düzeninize ve istikrarınıza çok dikkat eder.

Şunu unutmayın ki yasal takipte banka borcunuz var iken size yeni bir kredi çıkartabilecek hiçbir legal mekanizma yoktur. Geleceğiniz ve sağlığınız için lütfen tefecilere aldırış etmeyiniz.

Kesin Kredi