Son yıllarda ekonomide yaşanan sıkıntı ve özellikle de konut stoğunu azaltmak için hükümetten yeni bir haber geldi. Başbakan Binali YILDIRIM yaptığı açıklamada ülkemizin en büyük kamu bankası olan Ziraat Bankası’nın konut kredisi fazilerini 0.99 çekileceğinin müjdesini verdi. Ayrıca konut kredisindeki aylık faiz indiriminin diğer kamu bankaları olan Halkbank ve Vakıfbank’ta da olacağını belirtti. Böylece konut sektöründeki tapu harcının ve KDV indiriminin yapılması, imar affının çıkması ve son olarak da konut kredisindeki faiz oranının indirilmesi ile konut almayı planlayanlara kolaylık sağlanmış oldu.

Hangi bankalar konut kredisi faiz oranlarını 0.98 seviyesine çekecek ?
Ziraat Bankası,  Halkbank ve Vakıfbank’ın yanı sıra Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankaları da aylık konut kredi faiz oranını 0.98 a indireceğini açıkladılar. Böylece konut sektöründe tekrar bir hareketlilik olması bekleniyor.
En büyük kamu bankası olan Ziraat bankasının yapacağı bu kampanya ile yukarıda belirttiğimiz bu 5 bankanın aylık % 1.25  ile %3.5 arasında olan kredi faiz oranı %1 in altına inmiş olacak. Örneğin 10 yıl vade ile 200.000 ₺ lik konut kredisi kullanacak kişinin aylık ödemesi 3.375 ₺ den yaklaşık 2.840 ₺ e inmiş olacak. Yani 200.000 ₺ kredi çekecek bir kişi yaklaşık olarak 64.000 ₺ daha az faiz ödeyecek.
Türkiye’de 2.000.000 aşkın konut stoğu olduğu düşünüldüğünde bankaların konut kredisi faiz oranlarını düşürmesi ile konut alımlarının artacağı ve konut sektörünün hareketleneceği ön görülüyor.
Ziraat Bankası Konut Kredisi Başvuru ve koşulları için tıklayınız.
Halkbank Konut Kredisi Başvuru ve koşulları için tıklayınız.
Vakıfbank Konut Kredisi Başvuru ve koşulları için tıklayınız.
0.98 vade farkı ile konut alma imkanı

%0.98 faizli konut kredisi