lk önce Çin de başlayarak tüm dünyaya yayılan Koronavirüs ( COVID-19) maalesef ülkemizde de görülmeye başlandı .Tabi yaşanan bu özel durumdan dolayı ülke olarak önlemler almaya çalışıyoruz .Devletimizin aldığı önlemler haliyle normal hayatımızın akışında da etkiliyor .Bu değişimler bazı kısıtlamalara neden oldu. Tüm dünyayı saran ve ülkelerin ekonomilerini etkileyen bu salgın hastalık  hayatımızı etkilediği gibi ekonomimizi de etkilemeye başladı.
 Hepimizin ihtiyaçları ,borçları , ödemeleri oluyor ve yolumuz bu konularda bankalarla mutlaka kesişiyor.Ülkemizde yaşanan bu özel durumdan dolayı kredi çekenler  ,ödemelerini geciktirenler nasıl etkilenecek?Esnaf , iş yeri sahipleri ve özel sektör çalışanları ülke olarak Koronavirüs salgını için alınan önlemlerden dolayı ekonomik sıkıntı yaşayabilir ve bunlar otomatik olarak ödemelere  olumsuz yansıyabilir.
  Bankacılık Düzenleme  ve Denetleme Kurulu (BDDK) içinde bulunduğumuz bu salgından dolayı ekonomik anlamda halkı korumak ve bir nebze  olsun rahatlatmak için aldığı bazı kararları kamuoyu ile paylaştı.Peki nedir bunlar tüm detayları ile bakalım.
  1. Kredi ödemesi olanların ödemelerdeki gecikmelere esneklik sağlandı .Böylece ödemesi aksayan kredi takip listesine eklenmeden 90 gün yerine 180 gün beklenecektir.
  2. Ayrıca 1 yıllık takip etme süresince anapara -faiz ödemesi 1 aydan fazla geciken yada bu süre içinde bir yada birden fazla yapılandırmaya giden kredilerin üçüncü grupta sınıflandırma şartı kaldırıldı.
  3. Yukarıda saydığımız bu ekonomik esneklikler tüm konut,ihtiyaç,taşıt ,tüketici kredilerini ve ticari kredileri kapsıyor.
  4. Bu uygulamalar 31 Aralık 2020 ye kadar devam edecek.
koronavirüs mağdurlarına ekonomik destek

koronavirüs yüzünden kredi sini ödeyemeyenlere koalylıklar