Ekonomik dalgalanmaların ve döviz kurlarındaki hareketliliğin yoğun yaşandığı son günlerde özellikle küçük esnaf (kobiler) acil nakit ihtiyacini karşılamakta zorlanıyor. Bu durum aslında halk arasında “domino etkisi” diye tabir edilen işletmelerin birbirini zincirleme reaksiyonla olumsuz etkilemesinden de kaynaklanıyor. Bu gibi zamanlarda hem işletmenizde bazı tedbirler almanız, hem de tasarrufa yönelik bazı kararlar almanız gerekebilir.

Son günlerde bu olumsuz etkiyi azaltacak bazı güzel gelişmeler yaşandı. Örneğin Rusya krizinin çözüme kavuşması ile turizm sektörü canlandı ve özellikle 2017 yazının çok daha hareketli geçmesi öngörülüyor. Sebze ve meyve ihracatı yapan firmaların işleri yeniden canlanma başladı. Bu da piyasaya nakit para girişi demektir. Çünkü sadece iç piyasada dolaşan para tek başına likit döngüsü için her zaman yeterli gelmeyebilir. Bizim gibi ithalat rakamları ihracat rakamlarından fazla olan ülkelerde iç piyasada dönen para azalarak devam etmektedir.

Ayrıca konut kredilerinde ki devlet müdahalesi ile de inşaat sektöründe yine bir canlanma görülmektedir.

Maddi sıkıntısı olan esnaflarımızın bu sıkıntısını gidermek için faiz oranlarının düşük olduğu şu dönemde bankalar cazip nakit kredi seçenekleri sunmakta. Ayrıca devletimiz vergi affı, doğuda fabrika açana fabrika (bina, arazi) bizden, hibe destek gibi teşvik ve rahatlatıcı uygulamalar ile de esnafa ve sanayiciye bir nebze destek olmaktadır.